Bebeklerim.net

Çocukla Oyun

Çocukla Oyun

En etkili öğrenmeler, çocuklar ve yetişkinlerin eğlendiği saatlerde oluşur. Oyun oynamak da bu keyifli ve eğitici zamanlardan biridir. Uzman Pedagog Didem Küt, oyunun hem anne-baba hem de çocuk için önemini açıkladı.

12 Ocak 2013 Cumartesi 15:42
Yazdır

Oyun; sonucu düşünülmeden eğlenmek amacıyla yapılan, kendini ifade ettiği, yeteneklerini fark ettiği, yaratıcı potansiyelini kullanabildiği, dil, zihin, sosyal, duygusal ve motor becerilerini geliştirebileceği önemli bir fırsattır ve en etkili öğrenme sürecidir.

Oyun çocuğun ruhsal yaşamını dengeleyen, kişilik yapısını geliştiren, hayatı tecrübe etmesini sağlayan, sevgiden sonra gelen en önemli gereksinimdir. Oyun sadece çocuğun ruhsal ve zihinsel gelişimini etkilemez, çocukta biriken enerjinin boşalmasını da sağlar. Bu enerjinin harcanmaması çocuğumuzun içe dönük ve alıngan bir yapıya sahip olmasına sebep olabilir.

Birlikte oynanan oyunlarla işbirliği içerisinde nasıl hareket edileceğini gören çocuk, vermeyi ve almayı da öğrenecektir. Oyun, çocuğun sosyal bir varlık olarak beklemeyi, işbirliği yapmayı ve sosyalleşmenin gereklerinin öğrendiği en doğal ortamdır.

Oyun doğal bir dürtü olan saldırganlığın boşaltılmasına ve birikmiş negatif enerjinin atılmasını sağlar. Çocuk oyun yoluyla denediği modellerin, kendine uygun olduğunu düşündüklerini içselleştirip kişiliğinin bir parçası haline getirir çevresinin tepkilerini baz alarak bu model ve davranışları benimser veya terk eder.

Oyuncaklar beceri kazandırır

Oyun denilince ilk akla gelen şey oyuncaktır. Oyuncaklar zekayı, duyguları uyarır, hayal gücüne katkıda bulunan, fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimini destekleyen çocukluk döneminin en değerli ve önemli araç gereçleridir. Oyuncaklar çocukların seçme, değerlendirme, karar verme mekanizmalarının çalıştıran, onları psiko-motor alanlarında beceri kazanmasına fırsat verir.

Çocuklarımız oyuncaklar ile oynayarak sadece eğlenceli vakit geçirmekle kalmaz, objelerin renklerini, şekillerini ve kullanış amaçlarını da öğrenerek yaşadığı hayatı kavraması ve adlandırmasını gerçek ile gerçek olmayanı ayırt etmesini öğretir. Çocuklar oyuncakları, bozarak, parçalatarak, tamir ederek hem meraklarını giderirler hem de nesnelerin özelliklerini incelemiş, öğrenmiş ve keşfetmenin hazzını yaşamış olurlar.

Anne-babalara düşen görevler

Anne babaya ve eğitimcilere düşen en büyük görev çocuğun gelişim özeliklerine uygun uyarıcı, düşündürücü ve eğitici oyuncakların tercih edilmesidir. Pahalı ve süslü oyuncaklar yerine işlevselliği ön planda olan oyuncaklara öncelik verilmelidir.

4-5 yaşlarındaki kız çocuğu, bebeklerine yemekler pişirip, onları uyutup, üstlerini giydirerek bir anlamda annesini taklit etmekte, cinsiyetine uygun bir kişilik geliştirmektedir. Erkek çocukları da, bedensel güç gerektiren oyunlara yönelmekte böylece oyunlarda güçlerini denemekte, babanın rolüne sahip çıkmaktadır. Çocuklar 4 yaşına kadar benmerkezci (egosantrik) düşünce tarzına sahiptirler bundan dolayı paylaşmayı bilmez ve ilk oyunları tek kişiliktir. Bu yaş gurubunun bir özelliğidir ve zorlanmamaları gerekir. 4 yaşından sonra çocuklar birlikte oynan oyunlara yönelirler. Birbirlerinin tecrübelerinden yaralanırlar. Birlikte oynanan oyunlardan sonra işbirliğinin ön plana çıktığı oyunlar izler. İşbirliğine dayanan oyunlarda kurallar da vardır.

Bu nedenle anne ve babaların oyun oynaması, oyununun bir parçası olması çok önemlidir. Oyun çocuğun hem ihtiyacını karşılayan hem de anne babanın çocuğa yakından tanımasını ve takip etmesini sağlayan bir aktivitedir. Oyun oynarken çocuğun özgür olması, kendini ifade edebilmesi ve yargılanmamasına dikkat edilmelidir. Bize daha bebeksi gelen bir oyunun çocuğumuzun önemli bir ihtiyacını karşılıyor olabileceğini hatırlamakta yarar vardır.

Çevresiyle yaşadığı problemleri oyununa yansıttığı gibi bunları çözmenin ipuçlarını da bizlere verir. Çocuğumuzu anlamak ve iç dünyalarına girmek istiyorsak onunla beraber oyunlarına katılmalı ve özel yaşamındaki bazı problemleri (kardeş kıskançlığı, korkuları) oyun yoluyla çözmesine yardımcı olabiliriz. Çocukla beraber oyun oynamak her zaman ebeveyn için kolay olmamaktadır. Sevmediğimiz ve keyif almadığımız bir oyunu çocuğumuzla oynamaya çalışmak, çocuğun sıkılmasına ve tatmin olmamasına sebep olabilir. Bunun yerine anne babanın oyunla ilgili birbirleriyle bir paylaşım yapmaları gerekebilir. Örneğin; anne çocuğuyla evcilik, kukla ve dramatizasyon oyununu daha keyifli oynarken baba da bedensel hareket gerektiren bahçe oyunlarında çocuğa eşlik edebilir.

Çocuğunuzla oynayabileceğiniz oyunlar

- Bahçe oyunu: Ebe Gölgesi

Oyun için bir ebe seçilir. Seçim sayışma ile yapılır. Ebenin amacı, oyuncuların gölgesine basmaktır. Oyuncular gölgelerine bastırmamak için ebeden kaçarlar. Çevresindeki nesnelerin gölgesine sığındıklarında güvendedirler. Oyucuların gölgelerinin görünmediği alanlar korumalı sayılır. Ebenin gölgesine bastığı çocuk ebe olur. Yeni ebe “Ben ebeyim” diye bağırır.

- Ev içi oyun

Ev içerisinde istediğimiz bir torbanın içine evde kullandığımız materyalleri koyalım. Çocuğumuza nesnelerin isimleri, işlevleri ve nasıl kullandıklarıyla ilgili kısa bir konuşma yapalım. Daha sonra torbadan istediğini bakmadan nesnelerden birini seçmesini isteyelim. Torbadan çıkardığı nesnenin ismini ve günlük yaşamda nasıl kullanıldığını (eldiveni eline giyer, gözlüğü gözüne takar, tarakla saçını tarar, çiçeği koklar, vb.) söyler. Böylece çoğumuzun yeni objeleri tanımasını sağlayabiliriz.

Anahtar Kelimeler: ev icin oyun, bahce oyunu,
Bu haber toplam 1107 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Oyunlar çocukların aynasıdır
Bebeğinizin Zekası
Bebeğinizin zekasını geliştirici aktiviteler
Oyun parkları nasıl olmalı?
Zeka Gelişimi ve Sosyalleşme
Çocuğumla Ne Oynamalıyım?
Çocuklarla yapılacak 20 aktivite
Hareketli oyunlar obeziteden koruyor
Çocuğunuzla oyun oynuyor musunuz?
Duyu bütünleme terapisi ve öğrenme evreleri
Kirli gerçekler!
Akıllı çocuk yetiştirmek!
Çocuklarınızı spor yaptıran oyunlara yöneltin
3 yaş döneminde oyun ve oyuncak seçimi
Çocuğun gelişimi için oyun şart!
Çocuğun hazır oyuncağa ilgisi 90 saniye sürüyor
Çocuğunuzu oyun ile keşfedin
 
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Fotogaleri
Namaz Vakitleri
İmsak
5:29
Güneş
7:02
Öğlen
12:00
İkindi
14:22
Akşam
16:46
Yatsı
18:11
Yazarlar
Misafir Yazarlar
Videogaleri
Tarihte Bugün
1986 Yazar Demir Özlü, hakkında açılan davaya katılmaması gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarıldı.
Finans
İMKB 100
73058
USD ALIŞ
1.7810
USD SATIŞ
1.7910
EURO ALIŞ
2.3130
EURO SATIŞ
2.3280
POUND ALIŞ
2.8370
POUND SATIŞ
2.8900
ALTIN ALIŞ
98.4100
ALTIN SATIŞ
99.0680
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Bebeğinizin En Sevimli Hali Hangisi?
Gıdıklanırken katılarak gülmesi
Yeni yeni konuşmaya başladığında bazı kelimeleri söyleyememesi
Uyurken emziğini ya da annesini arama hali
Giden misafirlere `Bay bay` diye el sallaması
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
GALATASARAY
13
7
4
2
25
 2
FENERBAHÇE
13
6
5
2
23
 3
ANTALYASPOR
13
7
2
4
23
 4
BEŞİKTAŞ
13
6
4
3
22
 5
ESKİŞEHİRSPOR
13
6
3
4
21
 6
KASIMPAŞA
13
6
3
4
21
 7
TRABZONSPOR
13
5
4
4
19
 8
SİVASSPOR
13
5
4
4
19
Sayısal Loto
24.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
20 24 26 28 33 42
Şans Topu
28.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 05 15 16 24 + 12
On Numara
26.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 07 09 10 11 13 18 28 29 35 38 42 47 50 51 56 57 59 69 71 78 80
Süper Loto
29.11.2012
Tarihli Çekiliş Sonucu
03 11 38 39 40 52
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.